Zasilanie awaryjne, czyli bądź zawsze ubezpieczony

Każdy z nas, kto używa na bieżąco komputera spotkał się z problemem awarii prądu i wie jakie wiążą się z tym kłopoty. Utrata danych, przerwanie ciągłości pracy, wyrzucenie z rozgrywki online,a także najgorsza ewentualność – uszkodzenie sprzętu. Z tych właśnie powodów warto zaopatrzyć się w zasilanie awaryjne.

Zasilacz UPS – pudełko ratunkowe

Odpowiedzią na ten problem jest właśnie zasilacz UPS (ang. Uninterruptible Power Supply). Urządzenie to podłączone jest do sieci i zamiast do gniazdka, podłączamy komputer właśnie do UPSa. W przypadku awarii prądu UPS automatycznie interweniuje i działa jako zasilanie awaryjne. Nie jest to jednak jedyne bieżące zadanie urządzenia. Większość obecnie produkowanych modeli zasilaczy awaryjnych monitoruje stale parametry prądu i wykrywa jakiekolwiek spadki i skoki napięcia, automatycznie je korygując. Funkcja ta nazywa się AVR (automatic voltage regulation). Jest to ważne zwłaszcza jeśli używa się sprzętu o dużym obciążeniu i jest on wrażliwy na wahania napięcia. Bardzo dużą zaletą zasilacza awaryjnego jest jego łatwa konserwacja. Kiedy akumulatory się zużyją, wystarczy je wymienić. Większość UPS-ów jest zasilana akumulatorami AGM 12V.

Co jeszcze potrafi UPS?

Zasilanie awaryjne to główne przeznaczenie UPSa, ale co jeszcze potrafią obecnie produkowane modele? Niemal każdy UPS można zintegrować z aplikacją kontrolującą, która dostarcza nam cenne dane, ale może też wykonywać polecenia. Jedną z najbardziej przydatnych opcji jest np. automatyczne informowanie nas mailowo kiedy tylko dojdzie do awarii prądu i interwencji urządzenia. O statusie pracy i jakichkolwiek alarmach informuje nas też wyświetlacz i sygnały dźwiękowe. Posiadają one także funkcję „zimny start, co oznacza, że mogą samodzielnie uruchomić komputer w przypadku braku zasilania.

zasilanie awaryjne ups
Zasilacz UPS – tylny panel

Zasilanie awaryjne w wersji makro

Oczywiście, zasilacze UPS to nie tylko sprzęt do pojedynczego komputera. Bardzo często używane są jako zabezpieczenie do szaf teleinformatycznych typu rack. Tego typu modele mogą mieć moc pozorną na poziomie 3000VA, co zapewnia w zupełności wystarczającą ilość minut, by szybko naprawić usterkę zasilania, bądź zapisać wszelkie dane i bezpiecznie wyłączyć urządzenia. Do tego typu zastosowań należy zaopatrzyć się w model typu online, co oznacza, że podpięte urządzenia są całkowicie odłączone od prądu w gniazdku i polegają tylko na UPSie. Jest to najbezpieczniejszy typ zasilacza awaryjnego.

Mamy nadzieje, że już wiecie jak łatwo wyposażyć się w we własne, domowe zasilanie awaryjne i rozumiecie jak ważne jest, by się w nie zaopatrzyć. Mimo wszystko, życzę wam spokojnej pracy bez żadnych przykrych niespodzianek, nawet bez zasilacza UPS.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *